YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ ÇİFT YUMURTA ÜRETİCİSİ OLDU « HABER – YAZI – YORUM / Türkiye'nin Haber Sitesi

SON DAKİKA

YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ ÇİFT YUMURTA ÜRETİCİSİ OLDU

Kırıkkale’de bir çift, bahçelerinde beslediği bin adet gezen tavuktan günlük 800 adet köy yumurtası üretip tanesini 1 liradan satıyor.

Bu haber 22 Şubat 2020 - 13:29 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Kırıkkale’de bir çift, bahçelerinde beslediği bin adet gezen tavuktan günlük 800 adet köy yumurtası üretip tanesini 1 liradan satıyor.

Kırıkkale merkeze bağlı Çullu Mahallesi’nde yaşayan Abdullah İpekçi (91) ile Zekiye İpekçi (80) çifti, 10 yıl önce evlerinin bahçesinde hobi olarak besledikleri tavuk sayısını 100’den bine çıkardı.

Gezen tavuktan günlük 800 adet organik köy yumurtası elde eden çift, ürünlerini marketlere ve isteyenlere tanesini 1 liradan satışını yaparak ek gelir elde ediyor. Yaklaşık bin tavuğa adeta çocukları gibi bakan çift, günün tamamını tavuklarıyla esenyurt escort geçiriyor.

“Yumurtası lezzetli sarısı büyük oluyor”

Tavukçuluğa 10 yıl önce başladığını anlatan Abdullah İpekçi, “Sabah kalktığımda yemlerini veriyoruz, sularını veriyoruz. Modern kümesim var. Tavuklara iki öğün yem veriyoruz sabah bir de akşam. Gezen tavuk olduğu için daha rahat oluyor. Gezen tavuğun özelliği yumurtası lezzetli oluyor, sarısı büyük oluyor. Bin tavuktan aşağı yukarı 50 koli alıyoruz. Yemini suyunu vermeye çalışıyoruz. Hizmetine bakıyoruz, altını temizliyoruz. Tavukçuluk ne sıcağa gelir ne de soğuğa gelir. Tavuklar başımıza toplanıyor. Onlarla konuşuyoruz, dertleşiyoruz.” diye konuştu.

“Bin tane çocuğumuz var”

Bin tane çocuklarının olduğunu ifade eden Zekiye İpekçi ise “Sabahtan kalktık mı çayımızı ekmeğimizi yemeden önce onların karnını doyuruyoruz. Çocuk gibi severiz yani bin tane çocuğumuz var. Onlar yeyip içince biz mutlu oluyoruz. Onlar bizim yanımıza geliyor çocuk gibi. Yürüdüğüm zaman arkamdan geliyorlar. Bir tanesi ölse akşama kadar üzülürüz. Onlar da olmazsa biz ne yapacağız? Diyorum ya bin tane çocuğumuz var. Yumurtaları satıyoruz. Gelen müşterilerimiz var. Marketlere veriyoruz. Bakıyoruz, yumurtalarını yiyoruz. Sağlıklıyız şükür Allah’a.” şeklinde konuştu.